Obnova bunky a tým aj celého tela je výsledkom vyrovnania deficitu anorganických solí. (Dr. W.H.Schüssler)

 

Vyhľadávanie

Doplnkové soli

 Súbor doplnkových solí predstavuje minerálne látky, z ktorých niektoré sú prítomné len v stopových množstvách: mangán, chróm, meď, selén, zinok, jód, lítium a zlato. Z nich najvýznamnejšie zastúpenie má zinok.

Zväčša sa používajú ako doplnok k základným 12 bunkovým soliam.

 

Iodium

Jód (Jodid draselný)

Chemický vzorec: KI

Kali iodatum (lat.) · Potassium iodide (ang.)

20% jódu sa nachádza v štítnej žľaze a tvorí kľúčový prvok v jej hormónoch. 

Celý článok...
 

Cuprum

Meď (Síran meďnatý)

Chemický vzorec: CuSO4

Cuprum sulphuricum (lat.) · Copper sulfate (ang.)

Meď je po železe a zinku ďalším významným kovom, vytvárajúcim množstvo metaloenzýmov. Obsah medi v ľudskom tele sa pohybuje v rozmedzí 80-150 mg. Je viazaná na proteín, voľnej medi je veľmi málo. 

Celý článok...
 

Zincum

Zinok (Chlorid zinočnatý)

Chemický vzorec: ZnCl2

Zincum chloratum (lat.) · Zinc chloride (ang.)

Deficitom zinku trpí odhadom 2 miliardy ľudí, najmä v rozvojových krajinách, v dôsledku podvýživy (najmä sacharidová strava), no i vo vyspelom svete je minimálne 10% ľudí v ohrození deficit zinku. Ohrozené skupiny sú najmä, starší ľudia (znížená acidita žalúdka, Zn potrebuje žaludočnú kyselinu na vstrebávanie), deti, tehotné a dojčiace matky, alkoholici, diabetici, vegeteriáni, ľudia s poruchami vstrebávania (parazity, infekcia H. pylori, Crohnova choroba, zápaly GIT a pod), pacienti trpiaci na chronické ochorenia pečene a obličiek. Ľudské telo obsahuje normálne 2-3 g zinku.

Celý článok...
 

Selenium

Selén

Chemický vzorec: Se

Selenium metallicum (lat.) · Selene (ang.)

Vyskytuje sa v ľudskom tele v množstve 10-30 mg. Nachádza sa približne v 20-tich rôznych selenoproteínoch, napr. antioxidačne pôsobiace enzýmy, enzým premieňajúci neúčinný hormón štítnej žľazy na účinnú formu, enzýmy hrajúce rolu v reprodukcii alebo DNA syntéze. 

Celý článok...
 

Manganum

Mangán (Síran mangánatý)

Chemický vzorec: MnSO4

Manganum sulphuricum (lat.) · Manganese sulfate (ang.)

 V ľudskom tele sa nachádza približne 10 mg mangánu. Mangán sa koncentruje v mitochondriách eukaryotických buniek v kostiach, mozgu, chrupavkach, pečeni, pankrease a vo vlasoch. Vďaku obsahu mangánu sú kosti ohybnejšie a menej krehké. 
Celý článok...
 

Chromium

Chróm (Chlorid chromitý)

Chemický vzorec: CrCl3

Chromium chloratum (lat.) · Chromium chloride (ang.)

Normálne množstvo celkového chrómu v ľudskom tele v tkanivách sa pohybuje v rozmedzí 0,4 až 6 mg, v krvi sa jeho obsah pohybuje okolo 0,12 až 0,34 μg/l krvného séra. Trojmocný chróm sa kumuluje v epidermálnom tkanive, kostiach, pečeni, obličkách, slezine, pľúcach a v hrubom čreve.

Celý článok...
 

Aurum

Zlato (Chlorid zlatitý)

Chemický vzorec: AuCl3

Aurum chloratum (lat.) · Gold chloride (ang.)

Komplementárna súvislosť farieb: kráľovská modrá – zlatá

Kráľovská modrá je spojená s vnútorným zrakom a vyššími mentálnymi a zmyslovými funkciami ako telepatia a jasnozmyslovosť. Zlatá sa nachádza v oblasti solárneho plexu, predstavuje úplný stred bytosti, múdrosť a kompetentnosť („vnútorné zlato“ = talenty). Zlaté energetické centrum je zdroj vedomého konania a zároveň jemným spôsobom otvára srdce – vyrovnanosť namiesto prudkých emócií. Ak sme vycentrovaní, vieme ľahšie narábať s rôznymi citmi a emóciami, ktoré nás zaplavia.


Celý článok...
 

Lithium

Lítium (Uhličitan lítny)

Chemický vzorec: Li2CO3

Lithium carbonicum (lat.) · Lithium carbonate (ang.) 

Nachádza sa vo všetkých tkanivách, najviac sa ho nachádza v mozočku a počas prvej fázy embionálneho vývinu. Vylučuje sa najmä obličkami. Lítium z potravy sa v tele nachádza v intracelulárnej a extracelulárnej tekutine asi v rovnakom pomere. Deficit lítia je veľmi zriedkavý, ohrození sú len ľudia s chorobami obličiek a pacienti na dialýze alebo diuretikách. Názov je odvodený od lithos – kameň, pretože v stopovom množstve je prítomný v mnohých kameňoch a kryštáloch. Má silný polarizujúci účinok, ide o veľmi malý ión.

Celý článok...